مدرسه تابستانه کلبه آفرینش فکر

مدرسه تابستانه کلبه آفرینش فکر

انارستانی عزیز، سلام. به مرکز تخصصی تفکر علمی خوش آمدید.
پانسیون تابستانه تفکر با هدف رشد مهارت‌های فکری، تحلیلی، خلاقیتی و نیز مهارت‌های علمی و عملی عزیزان پیش‌دبستان تا دبیرستان، توسط کارشناسان حرفه‌ای کلبه آفرینش فکر طراحی و  اجرا خواهد می‌شود. در این دوره‌ها تلاش می‌شود بیشتر به جنبه‌هایی پرداخته شود که در آموزش‌های مدرسه مغفول مانده‌اند. هر پانسیون شامل چندین دوره ۶ یا ۱۲ جلسه‌ای آنلاین است. مربیان دوره‌ها از نظر علمی، فارغ التحصیل در رشته‌های مرتبط با موضوع آموزشی از دانشگاه‌های برتر کشور هستند و از نظر روش برخورد، با تجربه کافی و علاقمند به تعامل با دانش‌آموزان هستند. لذا اخلاق مداری و توجه به کرامت انسانی دانش‌آموزان از اصول اولیه مربیان در دوره‌هاست. 

برای شما عزیزان، کلیه دوره‌ها با تخفیف ویژه و چند دوره به صورت رایگان در نظر گرفته شده. برای کسب اطلاع از دوره‌ها ابتدا ثبت‌نام، و سپس وارد اکانت خود شوید. (برای مشاهده تخفیفات با سیم‌کارت انارستانی خود وارد شوید) کلیه دوره‌ها با ۴۰ درصد تخفیف در اختیار عزیزان انارستانی قرار خواهد گرفت (اگر تخفیف اعمال نشده بود، صبور باشید)
برای مشاهده ویدئوهای مختلف توصیف دوره‌ها می‌توانید وارد اینستاگرام cafco_ir شوید. به زودی دوره‌های بیشتری برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

 

این دوره در سه گروه سنی ۵ تا ۷ سال ، ۸ و ۹ سال و ۱۰ تا ۱۲ سال و با تمرکز بر چهار مهارت فکری و عملی زیر برگزار می‌گردد:

  • تفکر منطقی
  • تفکر خلاق
  • تفکر انتقادی
  • مهارت‌های عملی و مدیریتی

برای نمونه بعضی از دوره‌های تعریف شده در هر یک از این محورها را معرفی می‌کنیم:

تفکر منطقی

تفکر از طریق بازی

بازی‌های فکری از مناسب‌ترین ابزارهایی هستند که به رشد توان استدلال و تحلیل کودکان و نوجوانان کمک می‌کنند. کلبه آفرینش فکر که با هدف ترویج فرهنگ تفکر دایر گردیده است، بیشترین تمرکز خود را بر نحوه استفاده صحیح از بازی‌های فکری قرار داده است و تا کنون صدها بازی مختلف را برای گروه‌های سنی مختلف مورد بررسی قرار داده است. انتخاب مسیری مناسب در استفاده از بازی‌های فکری می‌تواند بیش از هر ابزار دیگری ذهن کودکان و نوجوانان را پرورش دهد. استفاده مناسب از بازی‌های فکری نه یک سرگرمی،که یک سرمایه‌گذاری ارزشمند است.

%d9%85%d8%ad%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%ac%d8%a8%d8%b1%db%8c-copy

این دوره در دو سطح محاسبات عددی برای پایه‌های چهارم تا ششم و محاسبات جبری برای پایه‌های هفتم تا نهم در ۱۲ جلسه برگزار می‌گردد. با توجه به اینکه ریاضیات در این پایه‌ها متمرکز بر محاسبات عددی و عبارت‌های جبری، معادلات و در نهایت حساب و دیفرانسیل است، و عموم دانش‌آموزان فرصت و خوراک لازم برای افزایش توانمندی لازم در این خصوص را ندارند، کسب مهارت در محاسبات همچون کسب مهارت در الفبا، بسیار ضروری و پرفایده است. لذا در این دوره سعی خواهد شد تسلط آنان از طریق حل مسائل متنوع، افزایش یابد.

تفکر انتقادی

we-are-makers-copy

گروه سنی: ۶ و ۷ سال
این دوره دو هدف اصلی را دنبال می‌کند

  • برقراری ارتباط با یک زبان بیگانه و کشف اهمیت فراگیری زبان انگلیسی
  • کسب مهارت در ساخت سازه‌های مختلف و افزایش توان دست‌ورزی

هر جلسه از این دوره به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. یک بخش نکات اصلی و چالش‌های فکری با یک مربی فارسی زبان اتفاق می‌افتد و در بخش بعدی کار ساخت به زبان انگلیسی با مربی انگلیسی زبان ادامه خواهد یافت. بین هر دو جلسه فیلمی با موضوع متناسب با فعالیت‌های انجام شده داده خواهد شد تا فرآیند یادگیری زبان و ساخت، به صورت پیوسته‌تری انجام شود. ساخت وسایل مختلف نه تنها در افزایش مهارت‌های دست و هماهنگی آن با چشم موثر است، بستر مناسب بروز و رشد خلاقیت را نیز برای کودکان مهیا می‌کند. این دوره در ۱۲ جلسه و به صورت هفته‌ای دو جلسه برگزار خواهد شد.

 

تفکر خلاق

2%d8%aa%d9%81%da%a9%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%ba%d8%b0%db%8c

گروه سنی: ۸ تا ۱۰ سال
در این مجموعه از دوره‌ها، دانش‌آموزان با چالش‌های متعددی با استفاده از کاغذ مواجه خواهند شد. بخشی از این چالش‌ها مربوط به اوریگامی و بخش دیگر آن مربوط به ساخت احجام و اشکال هندسی با استفاده از کاغذ است. افزایش قدرت تخیل و تجسم هندسی و فضایی شرکت‌کنندگان، ایجاد بستر خلاقیت و افزایش دقت و تمرکز کودکان از اهداف اصلی این دوره است. این دوره هفته‌ای دو جلسه و در ۱۲ جلسه برگزار خواهد شد.

مهارت‌های عملی

%d8%b3%d8%b1%da%af%d8%b1%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d9%84%d9%85%db%8c-copy

این دوره در سه گروه سنی ۶ و ۷ سال، ۸ و ۹ سال و ۱۰ تا ۱۲ سال برگزار خواهد شد.
مشاهده‌گری خوب، پرسیدن سوال خوب و تلاش برای کشف پاسخ پرسش‌ها، بخش‌های مهمی از یک شخصیت علمی هستند. حفظ و پرورش روحیه کنجکاوی در کودکان و نوجوانان، گامی مهم در ایجاد انگیزه‌های درونی و دوری از رخوت علمی آنهاست. در دوره سرگرمی‌های علمی تلاش خواهیم کرد با بررسی دقیق پدیده‌های پیرامونمان، مراحل انجام یک پژوهش علمی کوچک را طی کنیم.

%d8%aa%d9%81%da%a9%d8%b1-%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85%db%8c-copy

این دوره برای دانش‌آموزان دو گروه سنی ۹ و ۱۰ سال و ۱۱ و ۱۲ سال برگزار می‌گردد.
هدف از این دوره آشنایی دانش‌آموزان با تفکر الگوریتمی است. تفکر الگوریتمی که ریشه در تاریخ علم ایران دارد و نام الگوریتم از خوارزمی به خاطر نوع تفکرش به مسائل ریاضی برگرفته شده است، در نظام آموزشی ما مهجور مانده. در این دوره با استفاده از نرم افزارهایی که با هدف آموزش تفکر الگوریتمی به کودکان و نوجوانان طراحی شده‌اند، کار خواهیم کرد. دانش‌آموزان علاوه بر مفهوم تفکر الگوریتمی، اندکی هم با برنامه نویسی به زبان‌های بسیار ساده آشنا خواهند شد. در سطوح پیشرفته این دوره، دانش‌آموزان قادر خواهند بود برنامه نویسی ساده برای روبات‌های ابتدایی انجام دهند.

پانسیون تفکر علمی

پانسیون تفکر علمی با هدف رشد مهارت‌های فکری، تحلیلی، خلاقیتی و نیز مهارت‌های علمی کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۲ سال، توسط کارشناسان حرفه‌ای کلبه آفرینش فکر طراحی و  اجرا خواهد می‌شود. در این دوره‌ها تلاش می‌شود بیشتر به جنبه‌هایی پرداخته شود که در آموزش‌های مدرسه مغفول مانده‌اند. هر پانسیون شامل چندین دوره ۶ یا ۱۲ جلسه‌ایست. اجرای پانسیون در تابستان به صورت دو روز در هفته و در ایام سال تحصیلی، در روزهای پنجشنبه اجرا می‌گردد. مربیان دوره‌ها از نظر علمی، فارغ التحصیل در رشته‌های مرتبط با موضوع آموزشی از دانشگاه‌های برتر کشور هستند و از نظر روش برخورد با کودکان، با تجربه کافی و علاقمند به تعامل با کودکان هستند. لذا اخلاق مداری و توجه به کرامت انسانی دانش‌آموزان از اصول اولیه مربیان در دوره‌هاست. برای گروه سنی ۵ تا ۷ سال، به ازای هر ۵ کودک و برای دیگر گروه‌های سنی، به ازای هر ۸ کودک یک مربی در نظر گرفته شده است.

بنر دوره‌ها

مستندی از کارگاه‌های کلبه آفرینش فکر در مناطق مختلف شهر تهران

به بالای صفحه بردن