اویلر

آموزش و یادگیری لذت‌بخش ریاضیات


باشگاه ریاضی اویلر

اویلر چیست؟

اویلر یعنی «آموزش و یادگیری لذت‌بخش ریاضی». دوره های آموزش ریاضی «اویلر» توسط جمعی از فارغ التحصیلان رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف و دبیران با تجربه و حرفه ای آموزش ریاضی مدارس استعداد درخشان با هدف ارتقای سطح ریاضی و افزایش مهارت های حل مسأله دانش آموزان اول تا نهم، فعالیت خود را آغاز نمود. همکاری تنگاتنگ در آموزش، پژوهش و سیاست گذاری با سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، بنیاد ملی نخبگان، خانه ریاضیات تهران و موزه ملی علم و فناوری از جمله فعالیت های انجام شده توسط اعضای علمی اویلر بوده است. قصد کرده ایم تحولی در وضعیت ریاضیات دانش آموزان ایجاد کنیم. اعتماد شما در سایه الطاف الهی، یاری گر ما برای رسیدن به این هدف خواهد بود.

دوره‌های باشگاه ریاضی اویلر

ریاضی از طریق داستان

این دوره که برای پایه‌های اول و دوم دبستان طراحی شده است، با هدف یادگیری مفاهیم ریاضی از طریق فعالیت‌ها و بازی‌های جذاب و ایجاد انگیزه برای برقراری ارتباط با دنیای ریاضی‌ست. مدت دوره ۵۶ جلسه‌است و از ابتدای سال تحصیلی تا پایان سال تحصیلی به صورت ترمی برگزار می‌شود.

ریاضی از طریق حل مسئله

این دوره برای پایه‌های سوم تا نهم طراحی شده است. هدف از این دوره یادگیری ریاضیات از طریق حل مسائل متعدد کمی بالاتر از سطح کتاب درسی است. در این دوره بچه‌ها مهارت‌های حل مسئله و مهارت‌های تفکر منطقی و استدلال و تحلیل خود را ارتقا خواهند داد و اعتماد به نفس بالاتری در مواجهه با مسائل ریاضی خواهند داشت.

ریاضیات کانگورویی

این دوره مکمل کتاب درسی برای پایه‌های سوم تا ششم است و برای دانش‌آموزان علاقمند به ریاضی طراحی شده است. در این دوره سطح سوال‌ها نسبتا بالاست و بچه‌ها با چالش‌های جدی‌تری نسبت به کتاب درسی مواجه خواهند بود. این دوره به ارتقای مهارت‌های تفکر منطقی و استدلال و تحلیل عمیق‌تر مسائل ریاضی می‌پردازد.

هوش و استعداد تحلیلی

دوره هوش و استعداد تحلیلی برای پایه‌های پنجم و ششم طراحی شده است و دانش‌آموزان را کمک می‌کند تا با حل مسائلی که مستقیما به توسعه مهارت‌های منطقی، دقت، تمرکز، استدلال منطقی می‌پردازد، مهارت‌های فکری خود را توسعه بخشند. همچنین این دوره می‌تواند برای آزمون‌های ورودی مدارس به خصوص سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) یا همان تیزهوشان بسیار موثر باشد.

دوره مرور و عبور ریاضی

در دوره‌های مرور و عبور که گاهی به صورت کارگاهی هم برگزار می‌شود، تلاش می‌کنیم با سرعت بالا و در زمان کوتاه، مهم‌ترین مباحث و مفاهیم کتاب درسی ریاضی را مرور کنیم و سوالات پر تکرار آن را مورد بررسی قرار دهیم. این نوع دوره‌ها در پایان هر ترم می‌تواند کمک زیادی به بچه‌ها برای مرور سریع کتاب ریاضی در زمان کوتاه کند.

تفکر از طریق بازی

این دوره برای دانش‌آموزان دبستان دوره اول طراحی شده است. هدف اصلی دوره توسعه مهارت‌های فکری و استدلال و تحلیل بچه‌ها از روش بازی و فعالیت‌های مختلف است. مباحث این دوره لزوما ارتباطی به کتاب درسی ندارد و در جلسات مختلف با هدف قرار دادن مهارت‌های گوناگون فکری همچون دقت و تمرکز و استدلال منطقی و سرعت عمل و ... مهارت‌های فکری بچه‌ها را ارتقا می‌بخشد.

تفکر استراتژیک

تفکر استراتژیک یا تفکر راهبردی به معنای طراحی ساختارهای ذهنیست که در آن فرد با در نظر گرفتن حالت‌های مختلف، مسیری برای رسیدن به هدف طراحی می‌کند. معمولا در تفکر استراتژیک، فرد بر اساس تصمیم‌گیری دیگران به اخذ تصمیم می‌پردازد. از این رو، این دوره می‌تواند نوعی از تفکر را در دانش‌آموزان توسعه دهد که کمتر در مدارس به آن پرداخته می‌شود. ابزار اصلی این دوره، بازی‌های رو میزی (برد گیم‌) ها هستند.

کارگاه هندسه

دوره‌های کارگاه هندسه، ترکیبی از دست‌ورزی، تجسم هندسی و تجسم فضایی برای کودکان و دانش‌آموزان دوره اول دبستان است. یک بال اصلی ریاضیات، تفکر هندسی است. لذا لازم است دانش‌آموزان با اشکال و احجام مختلف چالش‌هایی را پشت سر گذاشته باشند تا ذهنی آماده برای درک مفاهیم عمیق‌تر هندسی داشته باشند.

تفکر مالی

دوره تفکر مالی به بچه‌ها کمک می‌کند مفاهیم اصلی امور مالی، پس انداز، سرمایه‌گذاری و توسعه را از طریق انجام بازی درک کنند. آموزش این مفاهیم در مدارس مورد غفلت قرار گرفته است در حالی‌که درک این مفاهیم از ضروری‌ترین اموریست که می‌توان به دانش‌آموزان دبستان دوره دوم آموخت.

مربیان باشگاه ریاضی اویلر

فاطمه بابایی

فاطمه بابایی

مربی ریاضی از طریق حل مسئله
کارشناس ریاضی دانشگاه امیرکبیر
کارشناس ارشد ریاضی تربیت مدرس
زهرا چوبکار

زهرا چوبکار

مربی ریاضی از طریق حل مسئله
کارشناس ریاضی دانشگاه شهید بهشتی
امیرحسین حمداوی

امیرحسین حمداوی

مربی ریاضیات کانگورویی
کارشناس ریاضی دانشگاه صنعتی شریف
کارشناس ارشد علوم کامپیوتر دانشگاه تهران
سوگند رجبی

سوگند رجبی

مربی ریاضی از طریق بازی
کارشناس ارشد مدیریت آموزشی دانشگاه الزهرا
محمدامین رحیمی

محمدامین رحیمی

مربی هوش و استعداد تحلیلی
کارشناس ریاضی دانشگاه تهران
کارشناس ارشد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف
دکتری بیوانفورماتیک دانشگاه تهران
فاطمه شاهبختی

فاطمه شاه‌بختی

مربی ریاضی از طریق حل مسئله
کارشناس ارشد برق دانشگاه علم و صنعت

نیلوفر شیرازی

مربی ریاضی از طریق حل مسئله
کارشناس ریاضی دانشگاه تهران
زینب کاویانی

زینب کاویانی

سرپرست باشگاه ریاضی اویلر
کارشناس ریاضی دانشگاه تهران
کارشناس ارشد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی
مهدی جهانی

محمدمهدی جهانی

مربی تفکر استراتژیک
طراح و تولید کننده بازی‌های فکری
مدرس و مروج بازی فکری
ارغوان صادقی

ارغوان صادقی

مربی باشگاه هندسه
کارشناس آموزش ریاضی دانشگاه شهید بهشتی

مبینا اختری

مربی ریاضی از طریق حل مسئله
کارشناس ریاضی و کاربردها دانشگاه شهید رجایی
زهرا وثوق

زهرا وثوق

مربی ریاضی از طریق حل مسئله
کارشناس مکانیک دانشگاه صنعتی شریف
کارشناس ارشد MBA دانشگاه تهران

ثبت‌نام دوره‌های اویلر

دوره‌های دبستان در دو سطح برگزار می‌شود. سطح عمومی که برای عموم دانش‌اموزان مناسب است و سطح کانگورویی که برای کسانی که تمایل به یادگیری حرفه‌ای‌تر ریاضیات برای شرکت در آزمون‌ها یا مسابقات خاص دارند.
فرم پیش ثبت‌نام دوره‌های کلبه آفرینش فکر
برای عضویت در باشگاه دانش‌آموزی کلبه، فرم زیر رو پر بفرمایید:

روش اویلر چگونه است؟

یکی از بارزترین نقاط ضعف دانش‌آموزان در ریاضیات، حل مسائل ریاضی است. فهم دقیق صورت مسأله، تبدیل آن به ریز مسائل و تحلیل آن‌ها، مجموعه مهارت‌هاییست که بیشتر دانش‌آموزان به خوبی کسب نمی‌کنند. در این باشگاه تلاش می‌شود با تعریف دوره‌های متناسب با نیاز دانش‌آموزان، با افزایش اعتماد به نفس در حل مسائل، آموزش مرحله به مرحله استدلال صحیح و افزایش توانمندی در تحلیل مسائل ریاضی، این نقطه ضعف پوشش داده شود. دوره‌های باشگاه ریاضی  کلبه آفرینش فکر، نتیجه سال‌ها تجربه آموزش ریاضی در مدارس استعدادهای درخشان است.

یکی دیگر از مشکلات اساسی دانش آموزان در درس ریاضی، عدم تسلط به مفاهیم اصلی کتاب درسی است. آموزش اصولی این مفاهیم و تطابق آن ها با ادراکات دانش آموزان کاری تخصصی است و در بسیاری از اوقات در کلاس های پر جمعیت مدرسه تحقق نمی یابد. باید توجه داشت که ریاضیات یکی از دروس به هم پیوسته است که کج فهمی های دانش آموز در هر سال، به سال بعدی او منتقل شده و اثرات مخرب آن در سالهای پایانی تحصیل نمایان تر می گردد. لذا در مرکز تخصصی کلبه آفرینش فکر، استفاده از دبیران حرفه ای و با سابقه ی درخشان در کلاس های کم جمعیت، به عنوان یک اصل در نظر گرفته شده است.

چه چیز آموزش ریاضی را لذت‌بخش می‌کند؟

 • بازی های فکری از مناسبترین ابزارهایی هستند که به رشد توان استدلال، تحلیل و تمرکز کودکان و نوجوانان کمک می کنند. کلبه آفرینش فکر، بیشترین تمرکز خود را بر نحوه استفاده صحیح از بازی های فکری قرار داده است و تاکنون صدها بازی گوناگون را برای گروه های سنی مختلف مورد بررسی قرار داده است. استفاده مناسب از بازی های فکری خصوصا در سنین پایین تر، نه یک سرگرمی، بلکه یک سرمایه گذاری پر فایده است که می تواند فکر و ذهن فرزند شما را برای دست یابی به موفقیت های بیشتر در آینده، آماده سازد. 
هر ساله مسابقات ریاضی متعددی در سراسر کشور با هدف ایجاد انگیزه و خودباوری برای دانش آموزان برگزار می شود. بعضی از این مسابقات وابسته به یک مسابقه بین المللی و یا یک مرکز معتبر علمی داخل کشور هستند. مسابقات، مسیری روشن برای ارتقای توان حل مسأله دانش آموزان و ارزیابی سطح علمی آنان ترسیم می کنند. لذا در دوره های اویلر، آموزش ریاضی از طریق توجه به مسابقات هدفمند ریاضی، یکی از اولویت ها تعریف شده است و دانش آموزان توانمند و علاقمند به این مسیر هدایت می شوند. به طور کلی در دوره های اویلر اهداف زیر دنبال می شوند: 
 • افزایش اعتماد به نفس در مواجهه با مسائل
 • مرور مفاهیم اصلی ریاضی درسی
 • حل مسائل از آسان به دشوار
 • فراگیری مفاهیم ریاضی از طریق بازی
 • تجربه لذت از فکر کرد
 • فراگیری تعامل با دیگران
 • افزایش مهارت تحلیل و استدلال
 • ارتقای مهارت شکستن مسأله به زیر مسأله
 • افزایش توان مدل سازی و ساده سازی مسأله
 • یادگیری مفاهیم ریاضی از طریق حل مسأله
 • فراگیری تکنیک های حل مسأله
 • حل سوالات مسابقات هدفمند ریاضی کانگورو، IMC و …
به بالای صفحه بردن