اویلر

آموزش و یادگیری لذت‌بخش ریاضیات


باشگاه ریاضی اویلر

اویلر چیست؟

اویلر یعنی «آموزش و یادگیری لذت‌بخش ریاضی». دوره های آموزش ریاضی «اویلر» توسط جمعی از فارغ التحصیلان رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف و دبیران با تجربه و حرفه ای آموزش ریاضی مدارس استعداد درخشان با هدف ارتقای سطح ریاضی و افزایش مهارت های حل مسأله دانش آموزان اول تا نهم، فعالیت خود را آغاز نمود. همکاری تنگاتنگ در آموزش، پژوهش و سیاست گذاری با سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، بنیاد ملی نخبگان، خانه ریاضیات تهران و موزه ملی علم و فناوری از جمله فعالیت های انجام شده توسط اعضای علمی اویلر بوده است. قصد کرده ایم تحولی در وضعیت ریاضیات دانش آموزان ایجاد کنیم. اعتماد شما در سایه الطاف الهی، یاری گر ما برای رسیدن به این هدف خواهد بود.

ریاضیات «مرور و عبور»

در دوره ریاضیات مرور و عبور که برای بچه‌های پایه‌های سوم تا هشتم طراحی شده است، هدف آماده‌سازی بچه‌ها برای ورود به سال جدید از طریق مرور مباحث سال گذشته است. این دوره‌ی ۶ جلسه‌ای در فضای اسکای روم برگزار می‌شود و تلاش شده با هزینه‌ای اقتصادی اجرا گردد. افزونه‌ی هوشمندی که در کنار فضای اسکای‌روم طراحی‌کرده‌ایم و به کار می‌بریم، قطعا ما را راحت‌تر به اهدافمان می‌رساند.

ریاضیات مرور و عبور
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا ثبت‌نام دوره‌های اویلر سال تحصیلی

روش اویلر چگونه است؟

یکی از بارزترین نقاط ضعف دانش‌آموزان در ریاضیات، حل مسائل ریاضی است. فهم دقیق صورت مسأله، تبدیل آن به ریز مسائل و تحلیل آن‌ها، مجموعه مهارت‌هاییست که بیشتر دانش‌آموزان به خوبی کسب نمی‌کنند. در این دوره تلاش می‌شود با انتقال صحیح مفاهیم ریاضی منطبق بر کتاب‌های درسی، افزایش اعتماد به نفس در حل مسائل، آموزش مرحله به مرحله استدلال صحیح
و افزایش توانمندی در تحلیل مسائل ریاضی، این نقطه ضعف پوشش داده شود. دوره‌های حل مسأله کلبه آفرینش فکر، نتیجه سال‌ها تجربه آموزش ریاضی در مدارس استعدادهای درخشان است.

یکی دیگر از مشکلات اساسی دانش آموزان در درس ریاضی، عدم تسلط به مفاهیم اصلی کتاب درسی است. آموزش اصولی این مفاهیم و تطابق آن ها با ادراکات دانش آموزان کاری تخصصی است و در بسیاری از اوقات در کلاس های پر جمعیت مدرسه تحقق نمی یابد. باید توجه داشت که ریاضیات یکی از دروس به هم پیوسته است که کج فهمی های دانش آموز در هر سال، به سال بعدی او منتقل شده و اثرات مخرب آن در سالهای پایانی تحصیل نمایان تر می گردد. لذا در مرکز تخصصی کلبه آفرینش فکر، استفاده از دبیران حرفه ای و با سابقه ی درخشان در کلاس های کم جمعیت، به عنوان یک اصل در نظر گرفته شده است.

چه چیز آموزش ریاضی را لذت‌بخش می‌کند؟

بازی های فکری از مناسبترین ابزارهایی هستند که به رشد توان استدلال، تحلیل و تمرکز کودکان و نوجوانان کمک می کنند. کلبه آفرینش فکر، بیشترین تمرکز خود را بر نحوه استفاده صحیح از بازی های فکری قرار داده است و تاکنون صدها بازی گوناگون را برای گروه های سنی مختلف مورد بررسی قرار داده است. استفاده مناسب از بازی های فکری خصوصا در سنین پایین تر، نه یک سرگرمی، بلکه یک سرمایه گذاری پر فایده است که می تواند فکر و ذهن فرزند شما را برای دست یابی به موفقیت های بیشتر در آینده، آماده سازد. هر ساله مسابقات ریاضی متعددی در سراسر کشور با هدف ایجاد انگیزه و خودباوری برای دانش آموزان برگزار می شود. بعضی از این مسابقات وابسته به یک مسابقه بین المللی و یا یک مرکز معتبر علمی داخل کشور هستند. مسابقات، مسیری روشن برای ارتقای توان حل مسأله دانش آموزان و ارزیابی سطح علمی آنان ترسیم می کنند. لذا در دوره های اویلر، آموزش ریاضی از طریق توجه به مسابقات هدفمند ریاضی، یکی از اولویت ها تعریف شده است و دانش آموزان توانمند و علاقمند به این مسیر هدایت می شوند. به طور کلی در دوره های اویلر اهداف زیر دنبال می شوند: 

 • افزایش اعتماد به نفس در مواجهه با مسائل
 • مرور مفاهیم اصلی ریاضی درسی
 • حل مسائل از آسان به دشوار
 • فراگیری مفاهیم ریاضی از طریق بازی
 • تجربه لذت از فکر کرد
 • فراگیری تعامل با دیگران
 • افزایش مهارت تحلیل و استدلال
 • ارتقای مهارت شکستن مسأله به زیر مسأله
 • افزایش توان مدل سازی و ساده سازی مسأله
 • یادگیری مفاهیم ریاضی از طریق حل مسأله
 • فراگیری تکنیک های حل مسأله
 • حل سوالات مسابقات هدفمند ریاضی کانگورو، IMC و …

دوره‌های تابستان ۱۴۰۰ باشگاه اویلر

به بالای صفحه بردن